Екосвідомість у період карантину

Екосвідомість у період карантину
Фото взяте з інтернет ресурсу “Google”

Пандемія змусила кожного згадати про існування антисептиків, рукавичок та медичних масок. Завдяки регулярному використанню цих засобів ми можемо знижуємо ризик захворюваності на COVID-19. Утім мало хто знає, що відбувається з навколишнім середовищем, коли ми їх не утилізуємо.
Пропонуємо вам стати більш екосвідомими та дізнатися більше про шкоду, яку завдають матеріали, що використовують у виробництві масок і рукавичок. Детальніше про це розповість Вадим Жуленко – блогер, еко-активіст, автор проекту «D6 Nature»:

Який вплив на навколишнє середовище чинять маски, які не утилізують?

– Маски чинять такий самий негативний вплив на довкілля як і одноразові рукавички, флакони з під антисептиків, одноразовий посуд та інше. Я б назвав цей вплив не просто негативний, а полінегативний. Тобто вплив від забруднення відчувають не лише тварини, які в цьому заплутуються, з’їдають це та гинуть. Чистота водойм, санітарно-гігієнічний стан довкілля, здоров’я людей також погіршуються. Цей список можна продовжувати довго.
Із часом полімерні компоненти цих виробів почнуть деградувати і створювати мікропластик, який отруює все навколо. Я відчуваю сум не лише тому, що люди ці маски викидають у звичайні смітники або просто на тротуар, а й через те, що роками екологічно свідомі люди намагалися прищепити громадянам певну позицію стосовно одноразового посуду, а зараз буквально за кілька місяців майже все це зникло. Знову стаканчики, виделки, тарілочки, пакетики заполонили смітники та сміттєзвалища.

Екосвідомість у період карантину
Фото взяте з інтернет ресурсу “Google”

Для довідки: Петицію щодо створення спеціалізованих пунктів для переробки медичних масок та рукавичок на сайт Черкаської міської ради подав Юрій Черник. Опублікували петицію п’ятого травня, збір підписів розпочався вже шостого травня. Збір підписів завершено, зібрано уже достатньо, а саме 250. Нині перебуває на розгляді.   http://rada.ck.ua/petitions/web/1092

Які способи утилізації, окрім здавання у призначені для цього пунки, теж можна використовувати?

– Я вважаю, що якщо немає можливості здати її спеціалістам на переробку, потрібно самостійно розібрати її на компоненти і користуватися ними далі. Слід зауважити, що краще розбирати випрані та продезінфіковані маски. Загалом, резинові компоненти – це корисна річ, бабовняна тканинка також зайвою не буде, а для полімерної основи теж можна знайти застосування. Залишається лише підключити власну фантазію!

Які методи використовують підприємства для безпечної переробки масок?

– Логічно можна припустити, що перший етап переробки – це розібрати на компоненти, а далі кожен матеріал утилізують згідно із розробленими інструкціями.

Екосвідомість у період карантину
Фото взяте з інтернет ресурсу “Google”

А яким чином ми можемо послабити шкідливий вплив засобів індивідуального захисту на довкілля?

– Я користуюся багаторазовою маскою, що і всім також раджу робити, щоб не шкодити екології. На цей момент я не викинув ще жодної маски від початку карантину.

Скільки років піде на природну переробку матеріалу, з якого виготовляють маски?

– Скільки років? Щодо бавовни можна не хвилюватися, а резина і полімерна основа – у майбутньому стануть великим клопотом. Якщо серйозно, то навіть через сотні років, коли очима ми не будемо бачити це все – мікропластик буде скрізь.

Що може мотивувати людей користуватися такими сервісами для правильної переробки медичних засобів?

– З власного досвіду знаю, що змотивувати людей можуть або кошти за здавання цих речей на переробку, або коли їм якимось чином нашкодить викинута маска. Якщо просто говорити: «Будь ласка, не викидайте маски», – то нічого не зміниться, оскільки навіть те, що стосується виживання, більшість відкрито ігнорує. Також засмучує, що зараз багато людей у громадських місцях чи транспорті носять маски та не прикривають належним чином ніс або ж узагалі їх не носять.

Екосвідомість у період карантину
Фото взяте з інтернет ресурсу “Google”

Що може допомогти стати українцям більш екосвідомими?

– Щоб стати екосвідомим потрібно цього захотіти й усвідомити, що ми не якісь вищі створіння, які живуть на цій планеті, а просто співіснуємо з усім навколо себе. Я вважаю, у нас є два варіанти: або ми разом з природою, або вона проти нас. А «воювати» проти природи – це те ж саме, що пиляти гілку на якій сидиш!

Ірина Горпинчук

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

4 Responses

 1. Гена

  О, у Черкасах є блогери? цікава інформація

  • Батькович

   Так, є! Дякуємо за схвальний відгук!

 2. Читач

  Трохи незвичний погляд на проблему

  • Батькович

   Головне цю проблему почати вирішувати, щоб не було занадто пізно!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *