Що таке темперамент дитини та як його визначити?

Темперамент — вроджена особливість кожної людини. Він визначає поведінку, емоційний стан, усі психічні процеси. Темперамент не впливає на розумові здібності людини, але проявляється в моториці, фізичній активності, емоційності. Це більш широке поняття, ніж характер.У психології виділяють 4 типи темпераменту дітей: холерик, сангвінік, флегматик, меланхолік. Дітям рідко притаманний конкретний вид темпераменту. Зазвичай у дитини в різній мірі виявляються риси того чи іншого типу. І тільки один із них є домінантним або провідним. Темперамент можна визначити у ранньому віці дитини та у шкільному віці . Ці знання допоможу дорослим краще зрозуміти свою дитину та визначитися з тим, як правильно її виховувати.

Різниця між темпераментом і характером ?

Деякі впевнені, що темперамент і характер – це те саме. Однак темперамент – це особливість людини залежно від її психічної та динамічної діяльності, а характер – це сукупність особливостей, зумовлених її поведінкою. Темперамент – це вроджена характеристика. Характер розвивається протягом життя, базуючись на особливостях темпераменту дитини. Іншою відмінністю цих понять називають те, що темперамент пов’язаний з біологічними властивостями організму, а характер обумовлений тим соціальним середовищем, де людина живе.

Як розвивається темперамент у дітей?

Темпераментом називають сукупність фізіологічних та психічних особливостей певної людини. Це вроджена характеристика, тому змінити чи відкоригувати її протягом життя неможливо. Вважають, що темперамент успадковується дитиною від батьків. Причому в однієї дитини можна відзначити як риси батька, так і деякі особливості характеру матері. Саме цим пояснюється той факт, що в однієї й тієї ж пари можуть бути діти з різними типами темпераменту. Визначити домінуючий тип темпераменту у дитини можна вже після 3-річного віку, коли вона починає свідомо контролювати свої емоції та поведінку.

 Як темперамент впливає розвиток дитини?

Темперамент визначає активність дитини, її здатність переключатися між різними видами діяльності та реагувати на навколишнє середовище. Знаючи всі ці особливості, дорослі мають можливість краще зрозуміти малюка та підібрати оптимальний підхід до нього.

Вже у ранньому дитячому віці поведінка малюків істотно відрізняється. Темперамент є психологічною характеристикою, яка визначає особистість:

 • Холерик. До цього типу відносяться легко збудливі, неспокійні, іноді навіть агресивні діти. Вони емоційні, енергійні, схильні до швидкої зміни настрою. Важко передбачити, як така дитина поводитиметься в новому оточенні.
 • Сангвінік. Дитину, що володіє цим типом темпераменту, помітно відразу. Вона товариська, стримана, врівноважена, усміхнена. Це справжнє «сонечко» — життєрадісне, допитливе, активне створення, яке майже завжди перебуває в гарному настрої.
 • Флегматик. Ця дитина стримана, старанна, вдумлива, але мовчазна. Флегматик налаштований миролюбно, намагається уникати конфліктних ситуацій і не порушувати звичний для нього розпорядок дня.
 • Меланхолік. Дитина, що володіє таким типом темпераменту, мовчазна, замкнута та похмура. Вона не впевнена у власних силах і потребує допомоги, коли потрібно зробити правильний вибір.

Для розвитку закладених природою здібностей, які безумовно є у кожної дитини, необхідно знайти для малюка «правильні» заняття, які розкривають його потенціал.Дітям різних типів темпераменту підходять різні захоплення і спортивні секції:

 • Холерик. Такій дитині рекомендується займатися рухливими видами спорту, де вона зможе реалізувати свої лідерські якості. Футбол, хокей, баскетбол — це те, що потрібно холерикові. Для контролю над гальмівними процесами рекомендуються спільні з дорослими заняття малюванням і конструюванням.
 • Флегматик. Дитині з таким типом темпераменту підійде малювання, шахи музика, де вона зможе розвинути свої творчі здібності. Флегматика можуть зацікавити види спорту, які не вимагають швидкої реакції.
 • Сангвінік. Таким дітям необхідні рухливі ігри, але в спорті вони не будуть прагнути до кращого результату. Для них важливий сам процес навчання, тому в цьому випадку важливо знайти доброзичливого тренера.
 • Меланхолік. Така дитина складно включається в колективні ігри. Але,слід зауважити, що поодинокі заняття можуть привести до того, що малюк замкнеться ще більше. Важливо допомогти дитині подолати себе, щоб і надалі розважатися нарівні з усіма.

Як визначити, який темперамент у дитини?

Щоб визначити темперамент дитини, необхідно за нею поспостерігати:

 1. Холерик. Якщо дитина активна, швидко приймає рішення і знаходить вихід із ситуації, не може довго чекати, то перед вами типовий холерик. Він може бути агресивним, запальним, нестримним і прямолінійним, тому завжди говоритиме в очі все, що думає. Виконувати монотонну роботу така дитина нездатна. Вона може швидко захопитися, але також швидко охолонути і залишити незакінчену справу.
 2. Сангвінік.Дитина завжди у хорошому настрої. Так найчастіше характеризують сангвініків. Вона завжди впевнена у своїх діях та врівноважена, легко йде на контакт. Діти-сангвініки активні та товариські. Навіть у стресових ситуаціях вони залишаються спокійними. Говорять голосно та чітко, активно жестикулюють та мають яскраву міміку. Сангвінік із задоволенням починає нову справу, причому не кидає, доки не доведе її до логічного завершення. Їхньою відмінністю стає цілеспрямованість і працездатність. Будь-яку невдачу сангвінік переносить з легкістю.
 3. Меланхолік. Спокій та врівноваженість – це основні характеристики меланхоліка. Зазвичай вони намагаються уникати гучних компаній, повільні, не намагаються вирватися в лідери. Такі діти посидючі, розважливі. Вони дуже мало говорять і ніколи не розпочинають розмови першими. Для дитини з таким типом характеру властива завзятість, тому намагаються довести почате до кінця. Мова таких дітей тиха, спокійна та розмірена. Жести, міміка та емоції у них, як правило, відсутні або практично невиразні. Зате вони завжди постійні в інтересах та захопленнях.
 4. Флегматик. Спокій, повільність – це особливості флегматика. Деяких дорослих це може дратувати. Проте лаяти дитину через те, що вона все робить занадто повільно, не можна, оскільки це може негативно позначитися з її ставленні до себе у дорослому віці. Флегматик самостійний та відповідальний. Головне, щоб батьки створили для нього такі умови, за яких йому доведеться виявляти зібраність. За будь-яке досягнення дитину потрібно хвалити. Дитина-флегматик віддає перевагу спокійним іграм і може цілий день просидіти на одному місці, якщо захопиться будь-яким заняттям. Батьки повинні стимулювати її до активності, разом займатися спортом, грати в активні ігри. Але при цьому важливо поважати її внутрішній спокій і не намагатися влізти в особистий простір.

Навіщо треба знати темперамент своєї дитини?

Знання про тип темпераменту дитини дадуть змогу батькам обрати оптимальну методику її виховання та навчання. Це полегшить життя всім – і дорослим, і дітям, адже можна буде ефективно взаємодіяти у всіх сферах: навчанні, відпочинку, побуті. Крім цього, батькам буде легше побачити та проаналізувати сильні та слабкі сторони свого малюка, допомагаючи йому впоратися зі складнощами, характерними для його типу темпераменту. Потрібно враховувати темперамент дитини у вихованні та навчанні. Це дозволить дорослим уникнути безлічі помилок та допомогти дитині змінюватися, долаючи складності та пристосовуючись до навколишніх умов. Таким чином вдасться продуктивніше розвивати сильні сторони малюка.


Автор: Олена Каплій

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *