Ви, як мама, хвилюєтесь за добробут і безпеку дитини — це цілком природно. До великого стресу після народження дитини у сьогоднішніх умовах додається ще і тривога й напруження через війну. Пам’ятайте: ви впораєтесь. Хоч би як було складно, це скоро мине і Україне переможе.
Знайте: те, що ви перебуваєте поруч із дитиною майже весь час, означає, що ви знаєте її найкраще. Але те, що ви мама і можете годувати маля, не означає, що у вас не може бути інших потреб, окрім потреб дитини. Не бійтеся звертатися по допомогу до партнера, батьків, друзів чи інших людей, що поруч із вами. Попросіть приготувати вам їжу, подбати про продукти чи речі, побути з дитиною, щоби ви відпочили.
За першої можливості відпочивайте: вам зараз дуже потрібні сили! Тримайте напоготові воду та харчі, які можна їсти без приготування.
У міру того як ви і маля пізнаватимете одне одного, ви станете впевненішою та спокійнішою. Якщо вас непокоїть здоров’я дитини або власне, зверніться до медика за першої нагоди.
- Безпека дитини
У стресових ситуаціях батьки найбільше переймаються за дітей. Найважливіше — берегти безпеку малюка. Тож розповідаємо, як створити безпечне середовище для немовляти в умо- вах війни та які речі першої необхідності для малюка і мами підготувати.
Ці поради допоможуть вам бути більш підготовленими до життя в різних ситуаціях, а відтак і знизити власний рівень стресу.
Як створити безпечне середовище для немовляти в умовах війни
В умовах війни, потенційного переміщення разом із дитиною, зміни помешкань, перебування у непристосованих для житла приміщеннях важливо створити для малюка безпечне середовище. Варто зважати, що навіть дуже маленькі діти мимоволі можуть перекинути чи схопити небезпечні предмети, поранитись або впасти. Перш за все варто зберегти фізичну безпеку.
Ось кілька порад для батьків новонароджених дітей
- 1 Тримайте дитину в полі зору, слідкуйте за її станом.
- 2 Не ставте гаряче (їжа, вода, посуд) біля дитини.
- 3 Зберігайте ліки, хімічні речовини, косметику, цигарки й недопалки, алкоголь, пальне поза доступом дитини.
- 4 Не давайте дитині без нагляду гратися з будь-якими предметами та іграшками, які працюють від батарейки. Надійно закріпіть батарейний відсік, зберігайте ці предмети в недоступному для дітей місці.
- 5 Якщо у вашому помешканні є скляні двері, дверцята чи дзеркала, наклейте на них захисну плівку, яка не дасть уламкам розлетітися, якщо скло буде розбите.
- 6 Закріпіть меблі, щоб уникнути їхнього падіння.
- 7 Якщовинемаєтеспеціальноголіжечкадлядитини, убезпечте її від травмування через падіння. Не залишайте дитину саму на сповивальних чи звичайних столах, ліжках, диванах, стільцях та інших високих меблях навіть на мить.
- 8 Якщоумісцівашогоперебуванняєтварини,пам’ятайте:дитина й тварина повинні взаємодіяти тільки під вашим наглядом.
- 9 Якщо дитина подорожує з вами в автівці, вона завжди має бути пристебнута в спеціальному кріслі, яке відповідає її віку.
Речі першої потреби для новонароджених та їхніх мам в умовах війни
Новонародженим та породіллям потрібні особливі речі. Вони дозволять пережити новий етап у більш комфортних умовах і уникнути хвороб.
Для мами:
- гігієнічні прокладки, спеціальні трусики (якщо немає — пелюшки, марля) або памперси для дорослих
- рідке мило (найкраще) або інше мило для підтримання гігієни статевих органів
- бюстгальтери для годування
- прокладки для грудей (якщо немає — пелюшки, марля)
- вологі та сухі серветки
- змінна спідня білизна
- комфортний для підтримання гігієни і грудного годування
одяг - гігієнічні засоби: зубна паста і щітка, розчіска, резинка для
волосся
Для новонародженої дитини:
памперси, пелюшки (за відсутності — марля) a засіб для купання (дитяче мило) та ванночка - Якщо у вашому помешканні є скляні двері, дверцята чи дзер- кала, наклейте на них захисну плівку, яка не дасть уламкам розлетітися, якщо скло буде розбите.
- Закріпіть меблі, щоб уникнути їхнього падіння.
- Якщовинемаєтеспеціальноголіжечкадлядитини,убезпечте її від травмування через падіння. Не залишайте дитину саму на сповивальних чи звичайних столах, ліжках, диванах, стільцях та інших високих меблях навіть на мить.
- Якщоумісцівашогоперебуванняєтварини,пам’ятайте:дитина й тварина повинні взаємодіяти тільки під вашим наглядом.
- Якщо дитина подорожує з вами в автівці, вона завжди має бути пристебнута в спеціальному кріслі, яке відповідає її віку.
- Здоров’я дитини
Гігієна
Війна зменшує можливості доступу до базових потреб, таких як вода, тепло, їжа, засоби гігієни. Дотримуйтесь базових правил догляду за немовлям, що допоможуть краще подбати про ди- тину, навіть в екстрених умовах.
Миття рук
Перед тим, як здійснювати будь-які процедури з догляду за собою або дитиною, необхідно мити руки з милом. Робити це треба після відвідин вбиральні, після перебування в громадському транспорті, дотику до поверхонь за межами дому, у тому числі до грошей, перед приготуванням та вживанням їжі, після контакту з домашньою твариною.
Особиста гігієна
Перед годуванням не потрібно кожен раз мити чи дезінфікувати груди. Але двічі на день краще приймати теплий душ чи обтиратися рушником з милом. Важливо слідкувати за інтимною гігієною. Після пологів статеві органи вразливі до інфекцій, тож потрібно слідкувати за їх чистотою.
- сухі та вологі серветки
- крем дитячий від опрілостей
- присипка дитяча
- дитячий одяг: 5-6 боді (з довгим і коротким рукавом), кілька теплих боді, кофтинки, одяг для прогулянок у прохолодну погоду, чепчики та шапочки
- дитячі ножиці
- термометр електронний або інфрачервоний
- ватні диски
- дитяче автокрісло
Зверніть увагу! Потрібно робити все, щоб пупкова ранка якомога довше залишалася відкритою для доступу повітря. Не варто закривати її бинтом або пластиром, а також стежте за тим, щоб підгузок не накривав пупок.
Пам’ятайте: залишок пуповини має відпасти самостійно — не потрібно за нього тягти чи смикати!
Правила заміни одноразових підгузків
Запам’ятайте чотири стандартні ситуації, у яких слід змінювати одноразові підгузки:
- щойно виявили факт дефекації;
- волога шкіра під підгузком;
- з моменту зміни підгузка минуло понад 3–4 години, при
цьому ані ви, ані дитина не спите (така ситуація, як правило,
виникає безпосередньо перед годуванням або після нього); - найближчим часом у вас не буде змоги (сил, бажання) змінювати підгузок: ви вкладаєтеся спати, плануєте поїздку.
Спочатку ви можете натрапити на деякі труднощі під час зміни підгузника. Та добре зрозумівши особливості, ви зможете забезпечити маляті сухість і комфорт.
Вам знадобиться багато вати і миска чистої води або дитячий лосьйон. Можна використовувати і серветки для немовлят.
- Зніміть використаний підгузок, очистьте шкіру малюка. Завжди витирайте шкіру в напрямку до сідниць.
- Обережно підніміть малюка за гомілки і підкладіть під нього чистий підгузок. Кольоровий малюнок має бути спереду.
- Застібніть підгузок і поправте еластичні застібки так, щоб підгузок не був занадто тісний або занадто вільний. Між підгузком і животиком має бути достатньо місця для двох пальців дорослого. Якщо підгузок часто протікає, можливо, настав час використовувати більший розмір.
Якщо ви не можете купити підгузки, ось декілька порад, як зробити їх своїми руками:
Як зробити підгузок із марлі
- 1 Згорніть відріз марлі в 3-4 шари, як прокладку.
- 2 Складіть трикутник з іншого відрізу. Покладіть на нього прокладку.
- 3 Покладіть на трикутник малюка так, щоб марля доходила до середини спинки і складіть трикутник як трусики. Обережно заправте краї, щоб вони не натирали шкіру.
Як зробити підгузок із пелюшки
- 1 Згорніть пелюшку вчетверо і покладіть вигином до себе.
- 2 Розмістіть палець між згином, іншою рукою тримайтеся за кінчик пелюшки.
- 3 Відсуньте її кінець, зробіть трикутник.
- 4 Переверніть трикутник з пелюшки на зворотну сторону. Залишок, який не ввійшов, згорніть у два шари. Вийде прокладка по- серед трикутника.
Як використати одноразовий памперс декілька разів
- 1 Замочіть використаний памперс у воді, щоб гель всередині нього набряк.
- 2 Зробіть горизонтальний надріз і приберіть гель та внутрішній вміст підгузка.
- 3 Промийте та висушіть памперс.
В кишеньку сухого підгузка вставте марлеву або тканинну прокладку, змінюйте її за потреби.
Грудне вигодовування
Для немовлят дуже важливим є фізичний контакт із матір’ю. Грудне молоко зміцнює імунітет дитини, який в умовах тривоги та стресу може бути ослабленим. Крім того, воно є найзручні- шим та найбезпечнішим способом годувати дитину. Саме тому в умовах війни надзвичайно важливо не припиняти годувати не- мовля грудьми.
В даному розділі зібрана важлива інформація про грудне вигодовування та харчування дітей до 2 років.
Стресові ситуації не впливають на вироблення молока. Якість молока не змінюється через почуття тривоги, паніки чи стресу. Тільки в рідкісних випадках можливий тимчасовий вплив стресу на лактацію, а саме сповільнюється потік молока. У такому разі годуйте грудьми якомога частіше, щоб збільшити цей потік. Часте прикладання дитини до грудей забезпечує вироблення необ- хідної кількості грудного молока. Експерти рекомендують годувати дитину на вимогу: так часто, як дитина бажає, але не рідше як 8–12 разів на добу, настільки тривало, наскільки дитина бажає. Якщо у вас є грудне молоко, не починайте давати дитині пустушку, пляшку чи суміш.
Чому у надзвичайній ситуації особливо важливо продовжувати годувати грудьми
У надзвичайній ситуації безпосередній тілесний контакт із дитиною допомагає їй почуватися в безпеці. Гормони, які виробляються під час годування, також посилюють відчуття спокою та безпеки у матері.
У період стресу та тривоги імунна система може бути ослабленою. Тому важливо продовжувати грудне вигодовування дитини для забезпечення повноцінного захисту її здоров’я. Навіть матері, харчування яких є незбалансованим або обмеженим, все одно можуть продовжувати ефективне годування грудьми.
Не соромтеся просити в оточення розуміння, щоб ви могли створити спокійне середовище, аби нагодувати малюка чи зцідити молоко, якщо це потрібно. Не соромтеся просити додаткової порції їжі чи води — це необхідно вам і важливо для здоров’я вашої дитини.
Пам’ятайте, що якщо ви не маєте доступу до будь-якої їжі, то дитину до двох років можна годувати виключно грудним молоком, щоб зберегти їй життя.
Що робити, якщо ваша дитина не може смоктати груди або вона не з вами
Якщо ваша дитина тимчасово не з вами, для збереження лактації надалі треба за можливості зціджувати молоко руками або мо-локовідсмоктувачем, відповідно до звичайної кількості годувань.
Різке переривання годування грудьми може викликати ускладнення — затвердіння, запалення грудей тощо.
Що слід пам’ятати про зціджування:
- зціджувати молоко настільки часто, наскільки часто б їла дитина, але не рідше ніж 8 разів на добу;
- перед зціджуванням молока помити руки з милом;
- молоко треба зціджувати в чистий посуд, який можна
закрити кришкою; - нагодувати цим молоком дитину сприятливим способом для
грудного вигодовування (наприклад з ложечки, з чашки, але не з пляшки із соскою).
Що робити, якщо ви не можете продовжувати грудне вигодовування
Насамперед намагайтеся відновити звичну віддачу молока: - часто прикладайте дитину до грудей та давайте смоктати груди, навіть якщо молока немає
- пийте побільше води
- зробіть масаж комірцевої зони
- намагайтеся достатньо відпочивати
- за можливості прийміть теплий душ
- намагайтеся нормально харчуватися, з’їжте щось
солодке, улюблену їжу
Якщо відновити лактацію вам не вдається:
Для дітей від 0 до 6 місяців можна використовувати рідку готову фабричну суміш. Використовуйте лише ту суміш, яка під- ходить для віку вашого малюка. Не давайте дітям до 6 місяців тваринне молоко, воду або суміші для дітей старшого віку. Якщо доступу до готової рідкої суміші немає, можна використовувати суху суміш. Але варто віддавати перевагу рідкій готовій суміші. Суміш, приготовлена до використання та відповідно запакована безпосередньо виробником, є найбезпечнішою. Порошкова суміш не стерильна, може бути забруднена і вимагає ретельного приготування.
До приготування суміші з порошку слід використовувати кип’ячену воду температурою щонайменше 70 градусів Цельсія, щоб знищити бактерії, які можуть бути у воді або в порошку. Не слід готувати суміші заздалегідь. Якщо іншого варіанту немає, їх слід покласти в холодильник після приготування. Потім пляшечку із сумішшю можна зберігати в пакеті-холодильнику з блоком льоду максимум 4 години або в сумці максимум 2 години.
Якщо ви годуєте сумішшю під час подорожі, не використовуйте пляшечки. Краще візьміть чашку, тому що її легше чистити. Брудні пляшечки можуть спричинити хворобу малюка.
Щеплення
Зараз важливо як ніколи захистити свою дитину від смертельних інфекцій. Кожна невакцинована або не повністю вакцинована дитина та дорослий — у небезпеці.
ЄДИНИЙ СПОСІБ ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ІНФЕКЦІЙ та запобігти небезпечним ускладненням — вакцинація дітей та дорослих.
Якщо у медичному закладі, де народилася дитина, є вакцини від гепатиту В, туберкульозу — БЦЖ, зробіть щеплення одразу. У жодному разі не відкладайте вакцинацію: доступ до вакцин може ускладнитися у будь-який момент. Якщо у закладі, де народилась дитина, немає вакцин, дізнайтеся, чи є вони в амбулаторіях чи поліклініках, куди ви можете безпеч- но дістатися, і зробіть щеплення від гепатиту В та туберкульозу (БЦЖ) якомога скоріше. Якщо пересуватися небезпечно, відкладіть вакцинацію — приїдете до медичного закладу щойно це стане безпечно. Якщо ви виїхали із зони активних воєнних дій, а дитина пропусти- ла щеплення за графіком, надолужте його за першої ж можливості, наприклад в іншому регіоні України чи за кордоном. Якщо у вас є доступ до вакцин, що не входять до національного календаря щеплень України, за змоги зробіть ці щеплення якомога скоріше — це важливий захист. Наприклад, від ротавірусу (з 6 до 24 тижнів), пневмококової інфекції (з 6 тижнів), грипу (з 6 місяців), вітрянки.
Важливо пам’ятати!
Якщо дитина пропустила щеплення за календарем, то не по- трібно починати з початку всі щеплення проти цієї інфекції. Разом з лікарем складіть графік наступних щеплень. Якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти будь- якої інфекції у будь-якому порядку. Єдине правило: стежте за дотриманням інтервалів введення доз, що дозволяє досягти максимальної ефективності. Перед початком війни в Україні був зареєстрований спалах поліо — небезпечного захворювання, що може призвести до неви- ліковного паралічу. Упевніться, що ваша дитина отримала принаймні 2 дози вакцини ІПВ (після 2 місяців). При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад, під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Подбайте про те, щоб дитина мала 3 дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правцю (після 2 місяців) за календарем вакцинації. Застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів та надає захист від кількох інфекцій одразу. Немає потреби в обстеженнях (аналіз крові, сечі, імунограма) перед вакцинацією. Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання (наприклад бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія), це пряме показання до негайного щеплення! Ваша дитина має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститись вакцинацією.
Як визначити, що дитина захворіла
Зазвичай ознаки хвороби очевидні. Але часом буває важко визначити, захворіла дитина чи ні. У таких випадках покладайтеся на свою інтуїцію. Ви знаєте свою дитину краще, ніж будь-хто, тож зможете помітити зміни в її поведінці або інші тривожні сигнали. Якщо вам здається, що привід непокоїтися існує, завжди звертайтеся до лікаря/-ки!
В умовах війни, лікарі приймають як онлайн, так і очно, тому ви завжди можете отримати допомогу.
Контакт-центр працює за єдиним безкоштовним номером
0 800 60 20 19
Перш ніж дати захопити себе думкам на кшталт «можливо, відбувається щось страшне, а ми не бачимо», потрібно уважно поди- витися на дитину та оцінити її загальний стан і настрій. Будь-яке серйозне нездужання у немовлят супроводжується порушенням нормального стану: кволістю, що наростає, і зниженням апетиту аж до повної відмови від їжі. Тож до цих ознак треба завжди ставитися серйозно і шукати їхню причину разом із лікарем/-кою. Якщо дитина хворіла з нежитем, гарячкою, зниженим апетитом, але була веселою, активною, хотіла гратися, а потім з’явилися кволість та сонливість, це означає, що потрібно звернутися до лікаря/-ки вдруге.
Пам’ятайте, що стрес батьків, часті переміщення, фізичний дискомфорт також можуть впливати на настрій та апетит дитини.
Кволість, втрата цікавості до взаємодії, сонливість. Маля менш уважне, ніж зазвичай; не цікавиться тим, що відбувається навколо; не радіє тому, що йому, як правило, подобається. Сонливість — це не та ситуація, коли дитина спить довше, одужуючи після інфекційної хвороби. Дитина дрімає цілий день, її важко розбудити та/або вона знову засинає невдовзі після того, як ви її розбудили, — ось ознаки сонливості.
Погане споживання їжі або втрата апетиту. Варто насторожитися, якщо маля з’їдає менше половини звичної кількості їжі протягом доби. Недостатність у їжі може проявлятися потемнінням сечі та зменшенням сечовиділення (рідше, ніж кожні три години).
Тривожні симптоми. Зміни в поведінці: наприклад, дитина незвич- но дратівлива й неспокійна, довго і невтішно або різко, голосно плаче. Якщо ви не можете пояснити такі зміни іншими причинами, це привід припустити біль або нездужання. Будьте уважні до інших ознак.
Виміряйте температуру тіла. Підвищення температури тіла, або гарячка, є симптомом захворювання.
Висипання. Різні висипання трапляються практично в усіх дітей і переважно не становлять небезпеки. Однак якщо вони супрово- джуються іншими ознаками хвороби — гарячкою, кволістю, блювотою, — негайно телефонуйте до «швидкої» та до лікаря/-ки.
Сильний біль у животі. Про те, що в маляти сильно болить живіт, може свідчити те, що дитина різко, голосно плаче, кричить, підтягує ноги до животика або скручується.
Блювання, яке повторюється. Та/або в блювоті є домішки чогось, чого дитина не їла: наприклад, прожилки крові. Блювання — доволі небезпечний симптом, тож консультація з лікарем/-кою необ- хідна. Важливо відрізняти блювання від зригування, адже зригування — це природний процес, на відміну від блювання.
Пронос (діарея). Це небезпечний для немовляти симптом, який завжди потребує консультації з лікарем/-кою, тому що може швидко призвести до зневоднення.
Кровотеча. Може бути ознакою серйозного захворювання. Якщо ви помітили (навіть не маючи абсолютної впевненості) кров у калі, сечі, їжі, яку маля відригнуло або виблювало; якщо є кров’янисті виділення з носа, вуха або статевих органів; якщо в дитини, яка не падала і не вдарялася, з’явилися синці — обов’язково зверніться до лікаря/-ки.
Ознаки зневоднення. Темний колір сечі, відсутність сечовиділен- ня понад шість годин, сухість шкіри і слизових оболонок, язика, плач без сліз, западання очей, тім’ячка.
Неприродно напружені або, навпаки, розслаблені м’язи. Дитина втримує якусь неприродну позу. Підвищена чутливість до зовнішніх подразників: маля негативно реагує на дотик, починає дужче плакати, коли його беруть на руки; дитині боляче дивитися на світло (мружиться, відвертається, її очі сльозяться); болісно реагує на звуки.
Зміна голосу. Якщо ви помітили, що в маляти змінився голос, поставтеся до цього серйозно: наприклад, осиплий голос може бути ознакою вірусного крупу, або спазму гортані (ларингоспазму).
Утруднене дихання. Дихання може бути шумним, хрипким, швидким та/або поверхневим. Також дитина може робити великі паузи між вдихами. Маля може кректати, докладати значних зусиль, щоб дихати: наприклад, коли шкіра між ребрами або у яремній ямці (ямка внизу шиї, між ключицями) втягується з вдихом.
Біль у животі. В усіх малят час від часу болять животики. Таку ситуацію можна розпізнати по тому, що дитина різко, голосно плаче або навіть кричить, підтягує ноги до животика або скручується. Найчастіше джерелом болю бувають живіт та шкіра, тож якщо зовні все гаразд, а дитина явно страждає, то підозра цілком справедливо падає на живіт. Як правило, кольки, закреп чи метеоризм не супроводжуються іншими тривожними симптомами (гарячкою, блюванням тощо). У будь-якому разі дитину, в якої болить живіт, потрібно показати лікарю/-ці. Якщо ж сильний біль супроводжується іншими симптомами — зверніться по медичну допомогу невідкладно.
Закреп. Труднощі з випорожненням кишківника — зовсім не рідкісна причина плачу маляти. Ознаками закрепу є тривала відсутність випорожнення (довше, ніж це властиво саме вашій дитині), здуття животика, часте відходження газів; маля, плачучи, підтягує ніжки до живота. Помасажуйте маляті животик і симетрично згинайте його обидві ніжки в колінному і кульшовому суглобах (притискайте ніжки до животика). Подальші дії та препарати обов’язково узгоджуйте з лікарем/-кою.
Коли потрібно звертатися по допомогу
Педіатри в усьому світі спокійно ставляться до самолікування, коли йдеться про знайому батькам або тим, хто опікується малям, хворобу. Зрештою, саме люди, що піклуються про немовля, і є тими, хто за потреби надасть першу допомогу.
Передусім це стосується батьків дітей із хронічними захворюван- нями. Наприклад, якщо у вашої дитини бронхіальна астма, варто дізнатися, як робити масаж проти обструктивного бронхіту, а також як полегшити або випередити напад. Усе це може докладно пояснити лікар/-ка.
Отже, головна умова для самолікування — ваша впевненість, що симптоми вам добре знайомі й ви знаєте, як діяти.
Якщо будь-який симптом з’явився вперше; якщо порушений загальний стан (маля кволе, нічим не цікавиться); якщо ви сумніваєтеся чи непокоїтеся — обов’язково проконсультуйтеся з лікарем/-кою!
Коли візит до лікаря/-ки відкладати не можна
Біль у вусі, який:
- триває кілька годин;
- супроводжується виділеннями з вуха;
- має інші симптоми (гарячка, кволість, блювання тощо);
- виник у дитини, якій менше трьох місяців.
Зневоднення. Проявляється як:
- відсутність сечовиділення понад шість годин,
- сухість шкіри і слизових оболонок, язика,
- плач без сліз,
- западання очей, тім’ячка.
- Може виникнути через блювання, пронос (діарею) або перегрівання.
Дитина проковтнула:
- отруйну або їдку речовину (побутову хімію, ліки, косметику);
- батарейку;
- два й більше магнітів;
- гострий предмет або предмет, довший за 3 см
Дитина засунула собі дрібний предмет до носа або вуха. Діарея, яка супроводжується:
- гарячкою;
- ознобом та блідістю шкіри;
- ознаками зневоднення.
У разі якщо стан дитини потребує невідкладної допомоги або дуже вас непокоїть, намагайтеся якнайшвидше дістатися найближчої лікарні або медичного пункту.
Телефонуйте до «швидкої», якщо:
- ви не можете зв’язатися з вашим/-ою лікарем/-кою;
- ви не можете самостійно дістатися лікарні. Зателефонуйте за номером 103 та повідомте диспетчеру необхідне.
На гарячих лініях (103) працюють люди із медичною освітою, тож вони самі поставлять вам потрібні запитання. Диспетчер або адресує ваш дзвінок до лікаря/-ки, який (яка) проконсультує вас по телефону, або спрямує до вас бригаду швидкої допомоги чи до працюючої лікарні поруч, якщо швидка допомога не має змоги проїхати до вас.
Дитина проковтнула:
- отруйну або їдку речовину (побутову хімію, ліки, косметику);
- батарейку;
- два й більше магнітів;
- гострий предмет або предмет, довший за 3 см
- Дитина засунула собі дрібний предмет до носа або вуха. Діарея, яка супроводжується:
- гарячкою;
- ознобом та блідістю шкіри;
- ознаками зневоднення.
У разі якщо стан дитини потребує невідкладної допомоги або дуже вас непокоїть, намагайтеся якнайшвидше дістатися найближчої лікарні або медичного пункту.
Коли викликати швидку допомогу або шукати лікарню
- Блювання, яке багато разів повторюється.
- Кал зі слизом, зеленню та/або домішками крові.
- Серйозна травма (серйозний поріз, опік, падіння зі значної висоти тощо).
- Судоми (навіть якщо вам здається, що дитина швидко відновлюється). При судомах не намагайтеся дати дитині їжу чи пиття, а також ліки.
- Різка зміна поведінки: відмова від їжі, безпідставна дратівливість, різка млявість, підвищена сонливість, судоми, сплутаність свідомості (вам здається, що дитина не розуміє, що відбувається навколо, або не впізнає вас).
- Анафілактична реакція, зумовлена будь-якими чинниками, зокрема укусами комах.
- Дитина знепритомніла або не прокидається.
- Припинення дихання на більш ніж 15 секунд.
- Вдихання чужорідного тіла або асфіксія (удушення) усіх інших видів (захлинання блювотними масами, утоплення, задушення).
- Утруднене дихання. Поки чекаєте на медиків, забезпечте ди-
тині надходження свіжого повітря: відчиніть вікно або вийдіть із малям на балкон. Якщо надворі холодно, дитину, звісно, треба одягти або загорнути так, щоб вона не змерзла. - Висипання, що супроводжується іншими симптомами (гарячкою, блюванням, кашлем, млявістю).
- Сильний біль у животі, який супроводжується блюванням.
- Блювотні маси мають зеленуватий колір або містять домішки слизу й крові.
Аптечка немовляти
Вчасно надати допомогу — перше завдання батьків. Інструменти, перев’язувальні матеріали й необхідні ліки — ось основа домашньої аптечки, а ви — та перша невідкладна допомога, яка знаходиться поруч із малям.
Аптечка обов’язково повинна бути переносною, тобто ліки та засоби лікування мають бути вміщені в окрему коробку, валізку, сумочку, контейнер тощо. Дуже бажано, щоб корпус аптечки захищав її вміст від ударів, світла і вологи, а також вона мала ізольовані відділи (кишеньки) для сортування інструментів, бинтів, флаконів, тюбиків тощо).
Домашня дитяча аптечка завжди має бути розміщена в одному місці, про яке знають усі дорослі, але якого не можуть дістатися діти. Вона має бути завжди повністю укомплектована ліками з запасом на декілька місяців, щоб в умовах війни ви не хвилювались про доступ до медикаментів.
Робіть ревізію вмісту аптечки: поповнюйте запаси, звертайте увагу на терміни придатності й цілісність упаковки. Пошкоджені й препарати, термін придатності яких сплив, викиньте, а натомість купіть нові.
Будь-які препарати у формі таблеток, капсул, драже не призначені для маленьких дітей. Також дітям до року не можна застосовувати спреї для горла та носа. Зазвичай ліки для маленьких дітей — це рідини (розчини, сиропи, краплі) та свічки.
Які ліки повинні бути в аптечці
Ось засоби, які мають бути у вас під рукою вдома, в дорозі, в сховищі.
- 1 Жарознижувальний / знеболювальний засіб — парацетамол або ібупрофен. Це єдині жарознижувальні та знеболювальні ліки, які можна давати дітям до одного року. Їх випускають як у вигляді рідини, так і у вигляді свічок. Рідкі ліки, як правило, діють швидше, а свічки — повільніше, зате мають довший ефект.
- 2 Судинозвужувальні краплі в ніс. Зверніть увагу: краплі, а не спрей. Ті судинозвужувальні засоби, які дозволені дітям до року, відрізняються від засобів для дорослих меншим вмістом діючої речовини, тож будьте уважні, коли купуєте їх.Збільшувати дозування можна тільки під контролем лікаря/-ки.
- 3 Засіб для пероральної регідратації.
- 4 Антисептичний засіб без вмісту спирту.
- 5 Протиалергічні засоби — внутрішні (сироп, краплі) та місцеві (мазь, гель). Порадьтеся зі своїм лікарем або лікаркою про конкретні препарати.
Інструменти та інше
- Вата, ватні палички та спонжі, ножиці, пінцет;
- Одноразові рукавички;
- Рідке мило;
- Охолоджувальний пакет;
- Марлевий бинт завширшки 5 см, марлеві серветки, пластир;
- Стерильні шприци різного об’єму.
Зауважте, що йод категорично не можна застосовувати дітям до одного року: з поверхні шкіри він всмоктується в кров, створюючи концентрації, що пригнічують функцію щитоподібної залози. Так само не можна малювати на шкірі немовляти йодні «сіточки».
Якщо у вашого малюка є супутні хвороби, які потребують медикаментозної терапії, потурбуйтесь про їх запас в аптечці завчасно. Також, беріть аптечку з собою всюди, адже в умовах війни важко спрогнозувати коли вона знадобиться. Краще бути впевненими, що ви зможете допомогти за потреби.
Лікарська підтримка в умовах війни
У період воєнного стану національний контакт-центр Міністерства охорони здоров’я надає безкоштовні медичні консультації для українців. Тут працюють психологи, терапевти, кардіологи, пульмонологи, гінекологи, хірурги та педіатри.
Контакт-центр працює цілодобово за єдиним безкоштовним номером
0 800 60 20 19
- Психологічна підтримка дітей
Війна — стрес не тільки для дорослих, які все розуміють, а й для дітей. Відчуття небезпеки, тривога, порушення звичного стану речей, постійні зміни та переміщення — все це може злякати дитину, збити її з пантелику і викликати дискомфорт. Головне, що слід пам’ятати, — якщо батьки поруч і всі здорові, то ви зможете забезпечити психологічний комфорт дитини. В цьому розділі зібрано поради про психологічну підтримку дитини.
Спокій новонародженого маляти напряму залежить від спокою батьків та тілесного контакту. Обіймайте, пояснюйте, відволікайте — це основні способи підтримки дитини. Не варто акцентувати свою увагу на думці інших. Натомість подбайте про свій ресурсний стан — це головна умова щасливого та відповідального батьківства.
Пам’ятайте про головне правило: спокійні батьки — спокійні діти:
- Продовжуйте оточувати дитину любов’ю і турботою.
- Маленькі діти почуваються захищеними та відчувають батьківську любов через тактильний контакт, коли ви лагідно обіймаєте їх, читайте разом, притискаєте до себе або заколисуєте їх перед сном.
- Збережіть розпорядок дня, наскільки це можливо.
- Спостерігайте за станом дитини та реагуйте на її потреби. Слідкуйте за емоційною реакцію дитини та рівнем її активності. Реагуйте на потреби дитини, задовольняйте їх за можливості — це поверне дитину до відчуття безпеки.
- Дбайте про себе. Ви краще допоможете дитині, якщо будете піклуватись про себе. Дитина бачить, як ви реагуєте на нови- ни та копіює вас. Тому для дитини важливо розуміти, що ви зберігаєте спокій і маєте план дій. Якщо ви занепокоєні або засмучені, знайдіть час для себе, за можливості, поспілкуйтесь з друзями та рідними. Важливо почути голос інших — це надасть відчуття зв’язаності з іншими та зв’язку зі світом.
Автор: Олена Каплій
Залишити відповідь