Правила щасливої сім‘ї

розміщено в: Актуально, Суспільство | 0 |

Чи замислювалися ви про це чи ні, але ваша сім’я вже живе за певними правилами. Чи можна розкидати речі, або вони повинні бути прибрані в чітко визначені місця? Чи можуть члени сім’ї підвищувати голос один на одного в суперечці, або крик у вашому будинку – це щось неприпустиме? Хто в сім’ї накриває на стіл, миє посуд, витирає пил? Нерідко дефіцит правил, їх нерозуміння стають головними джерелами образ і конфліктів в сім’ї. Найпоширеніший приклад – мати, яка скаржиться, що діти і чоловік мало допомагають їй і відмовляються виконувати її прохання. У таких сім’ях завжди відсутні чіткі, прийняті всіма членами родини правила, що регулюють обов’язки. Ці та інші неявні домовленості роблять життя вашої родини таким, яким воно є на даний момент. Однак поки правила ці не проговорити вголос – вони можуть ставати причиною напруги і сварок. Неозвучені правила перетворюються в претензії батьків до дітей. У дітей же осуд за поведінку, яка заздалегідь не позначалася як неприйнятна, викликає образу і почуття несправедливості.

ЧОМУ ВАЖЛИВО ОЗВУЧУВАТИ СІМЕЙНІ ПРАВИЛА?

Формулювання правил – це можливість для всіх членів родини, в тому числі і для дітей, навчитися позначати свої кордони, які при цьому не ранять почуття інших. А також навчитися повідомляти близьким про свої потреби, тим самим піклуючись і про себе, і про сімейний клімат. Сімейні правила дозволяють дізнатися кращі засоби подбати один про одного. Часто у відповідь на запитання «які ще правила нам варто додати» спливають навіть не правила, а заклики – про те, чого не вистачає комусь із членів сім’ї або про те, що спричиняє занепокоєння. Наприклад, діти можуть пропонувати такі правила, як «бути терпимими до помилок», або «хвалити навіть за дрібні успіхи». Це сигнал для батьків про те, що дитині не вистачає любові і підтримки.Уявімо таку побутову ситуацію: для мами нормально помити посуд за десять хвилин, але дитина виконує цю процедуру за півгодини. У мами подібна «повільність» може викликати роздратування: «він росте ледарем або навмисне робить все повільно, щоб вивести мене з себе!».Підсумком цих, на перший погляд, абсолютно незначних побутових негараздів може стати напруга між домочадцями, яка пізніше виливається в конфлікти і скандали, а часом, і прояв агресії. Хоча можливо вся справа в тому, що ви раніше не обговорювали з дітьми такі прості речі, як прийнятний зовнішній вигляд чистої чашки, а також кількість часу для кожного члена родини, необхідний на цю роботу. Тоді саме час почати.

ЯК ГОВОРИТИ В РОДИНІ ПРО ПРАВИЛА?

Обговорення сімейних правил може легко перетворитися на сварку. Особливо у випадках наявності у членів сім’ї претензій один до одного. Тому під час обговорення правил важливо спробувати говорити один з одним на мові так званих «Я-послань».Ваша мета – повідомити про свої потреби і почуття, а незвинуватити іншого. Намагайтеся не використовувати формулювань на кшталт «Ти завжди розкидаєш свої речі». Замість цього говоріть про себе. Щоб ввести нове правило, можна скористатися таким формулюванням: «Коли навколо розкидані речі, я впадаю в розпач. Тому я пропоную встановити наступне правило ».Якщо напруга в сім’ї досить велика, обміркуйте список правил, які ви хотіли б винести на обговорення, заздалегідь. Потренуйтеся формулювати їх на мові «я-послань», щоб переконатися, що вони не звучать як звинувачення: в іншому випадку обговорення правил не принесе користі, а лише посилить конфлікти.

ЯК УСІЄЮ РОДИНОЮ СКЛАСТИ СПИСОК ПРАВИЛ?

Виберіть час, коли всі члени сім’ї зможуть зібратися разом і обговорити список правил.Добре якщо це буде вечір п’ятниці або будь-який інший момент, коли справи вже закінчено, але ви ще зосереджені і не перейшли в режим відпочинку.Запропонуйте всім членам родини записати правила, які, на їхню думку, на поточний момент діють в сім’ї. Вони можуть стосуватися різних сфер життя сім’ї, наприклад:

  •  розподіл домашніх обов’язків;
  •  спілкування між членами сім’ї;
  •  обговорення режиму дня;
  •  використання електронних гаджетів;
  • проведення спільного часу.

Коли списки будуть готові, обговоріть їх. Зверніть увагу на правила, які потрапили в список тільки одного члена сім’ї. Може бути, інші просто не звертали увагу на те, що це правило неявно існувало?Домовтеся, які з перерахованих правил ви вважаєте корисними для своєї родини і бажаєте включити в загальний список, а також про те, які потрібно ввести додатково. Не обов’язково регламентувати всі сфери життя до дрібниць. Досить домовитися про саме наболіле і про те, що здається вам дійсно важливим. Списку з 10-20 правил для початку буде цілком достатньо.

 ЧИЇ ПРАВИЛА ПОТРАПЛЯЮТЬ ДО ФІНАЛЬНОГО СПИСКУ СІМ’Ї?

Ваш підсумковий список обов’язково повинен включати правила, запропоновані дітьми. Це дозволить їм відчути себе причетними до створення зводу правил і допоможе більш відповідально ставитися до їх виконання. Ідеально, якщо в списку буде рівна кількість правил від кожного з членів сім’ї. Інакше може вийти так, що голос когось із домочадців так і не був почутий.Добре, якщо встановлені правила поширюються на всіх домочадців.Погодьтеся, дивно очікувати від дитини любові до читання, якщо вдома ніхто, крім нього, не тримає в руках книгу. Точно так же, якщо батьки обмежують дитину в комп’ютерних іграх, але при цьому тато годинами грає у нього на очах, він буде вважати таке правило як несправедливу та односторонню вимогу.

ЯК ДОТРИМУВАТИСЯ  СІМЕЙНИХ ПРАВИЛ ВСІМ ЧЛЕНАМ СІМ’Ї?

Звичайно ж, жити, суворо дотримуючись всіх обумовлених правил, складно. Але якщо ви  хочете, щоб ці правила виконувалися, впроваджуйте їх в життя сім’ї поетапно. Спочатку домовтеся виконувати три- п’ять основних правил; потім, через кілька місяців, якщо вони успішно приживуться – додайте ще кілька.Домовтеся, які наслідки можуть бути за  невиконання правил. На роботі, якщо ви не здаєте вчасно проект – ви не отримаєте премію. Ток само, зневага сімейними правилами повинна мати свої наслідки.Гарно оформіть правила і повісьте їх на видне місце. Сам процес його оформлення може перетворитися на захоплююче творче дійство, що поєднує сім’ю. Це може бути плакат, або постер на замовлення, або можна створити його самому за допомогою додатку Canva. 

ПРИКЛАД ПРАВИЛ

Правила щасливої сім‘ї1. Любити і поважати одне одного.

2. Говорити добрі слова.

3. Більше усміхатися.

4. Бути терплячим.

5. Дарувати обійми і поцілунки.

6. Пити разом чай чи каву.

7. Прощати (навіть якщо важко).

8. Довіряти.

9. Не скаржитись і не нарікати.

10. Дотримуватись обіцянок.

11. Завжди поспішати додому.

12. Цінувати кожну хвилину, проведену разом.

13.Молитися.

14. Подорожувати.

15. Не кричати та не вживати нецензурні слова.

16. Збиратися за одним столом (без телефонів).

17. Поважати думку одне одного та давати змогу висловитися.

Правила можуть бути різними у кожної родини. Вони можуть бути креативними та унікальними. Родина- це одна команда,а правила допоможуть ладити між собою та створювати гармонійні стосунки між одне одним.

Автор: Олена Каплій

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *