Топ-18 книг про виховання майбутнім батькам

Батьки не можуть знати про виховання все. І не можуть бути ідеальними батьками.Тому інколи потребують підтримки, яку можуть дати книги. Пропоную вам власну добірку книг про виховання дітей.

  1. Бенджамін Спок, “Дитина та догляд за нею”.

Книга відомого американсько педіатра і педагога Бенджаміна Спока «Дитина та догляд за нею» здобула довіру батьків у всьому світі. Секрет її популярності у тому, що автор, додержуючись універсального «закону щастя й здоров’я дитини», надає мудрі та корисні поради батькам, пропонує прості рішення найскладніших питань і проблем, які виникають у процесі догляду за дитиною, її виховання та лікування.  З книгою доктора Спока батьки можуть почуватися впевнено і спокійно — ніякі дитячі сюрпризи та примхи їх не злякають.

2. Найджела Латта, “Перш ніж ваша дитина зводе вас з розуму”.

Чудовий посібник для батьків. В першу чергу, ця книга намагається донести, що дитину не потрібно намагатися змінити і не потрібно боротися або навіть воювати з ним. Тут важливо знайти правильну тактику і підібрати ту поведінку, яке допоможе налагодити стосунки з дітьми і навчитися довіряти.Найджел Латта – відомий психолог зі стажем понад двадцять років, і батько двох синів. Він порівнює поведінку підлітків з пограбуванням банку. Одні грабіжники акуратно записують вимоги на листочку і передає касирові. Інші влаштовують справжню бійню. Так і діти. Одні ростуть повільно і спокійно, а другі ніби вибухають і дорослішають за кілька днів.Головним чинником у відносинах між батьками і дітьми автор називає довіру. Він дає важливі і цікаві поради, які допоможуть налагодити взаємозв’язок з дитиною, і при цьому не втратити розуму. Тут багато рішень навіть для безнадійних випадків і для тих, хто вже перебуває у відчаї.

3. Ганна Бикова, “Самостійна дитина, або Як стати „ледачою мамою”.

Дана книга зовсім не означає, що вона навчить, як нічого не робити, байдикувати, забувши про дитині. Не дарма «лінива мама» у назві стоїть в лапках. У цьому випадку це яскраве вираження, яке закликає виховувати дітей самостійними, щоб вони приймали власні рішення. Нерідко батьки роблять все за дітей, що в корені не правильно. Важливо дати свободу для прийняття будь-яких рішень, інакше малюк виросте безвольним і в підсумку залишиться висіти на батьківській шиї. Крім того, привчивши робити певні речі самостійно, батьки отримають більше вільного часу.Завдяки книзі, ви навчите дитину засинати самостійно в ліжечку, прибирати іграшки і одягатися, допомагати по дому. Ви дізнаєтесь, коли потрібно прийти дітям на допомогу, а коли краще відійти в сторону. Як уникнути гіперопіки, як надати дитині впевненості і так далі.

4. Влад Головін, “Як бути класним татом. Історії та досвід відомих батьків”.

 Це одна з кращих книг про батьківство. Вона розповідає про те, як успішні, дуже зайняті чоловіки беруть активну участь у вихованні своїх дітей. У кожній з цих історій описаний індивідуальний стиль спілкування та виховання, але при цьому всіх чоловіків, про яких розповідається у книзі, об’єднує залученість у виховання дітей, захоплення їх розвитком та становленням особистості. Ця книга для тат кращих у всьому, адже вона не просто вчить бути батьком, а наочно показує, як насолоджуватися часом, проведеним з дітьми, одержувати від цього спілкування справжнє задоволення та при цьому залишатися успішним.

5. Річард Темплар, “Правила батьків”.

Ще один бестселер, який містить 100 правил для мам і тат. Поради допоможуть знайти підхід до дітей, знайти правильні слова і підібрати потрібні дії. Вони допоможуть виростити виховану і впевнену в собі людину, знайти спокій і щастя всій родині. Дана книга нагадуює універсальну пам’ятку, в яку ви при необхідності можете заглянути і знайти відповіді. Тут передбачені рекомендації для дітей будь-якого віку, і присвячені вони базовим речам: цінностей, переконань і самооцінки. Принципи досить гнучкі, що дозволяє вживати їх у сім’ях з різними звичаями, релігією, соціальним статусом і так далі.

6. Ян Брюс, “Як стати хорошим батьком”.

Виважений путівник для тат про виховання дітей від народження до повноліття. Усього в книзі 8 розділів, кожний із яких переплітається з основною темою: вагітність дружини, догляд за немовлям, виховання дітей різного віку. Автор — досвідчений психолог-консультант. Стиль книги суто чоловічий. Інформація розділена за темами, немає води й абстрактних розмірковувань. Також Ян Брюс зачіпає гострі теми, про які не говорять в інших книгах для тат: розлучення, народження дитини з обмеженими можливостями, статеве виховання.

Кілька мудрих цитат від автора:

  • «Бути хорошим батьком — не означає бути ідеальним батьком»
  • «Хорошому татові треба навчитися відпускати від себе дитину й дозволити їй жити власним життям»
  • «Не варто розраховувати на те, що ваші діти прийматимуть рішення, які ви неодмінно схвалите. Оскільки кожна людина індивідуальна, вони обов’язково робитимуть щось, із чим ви не погодитесь»

7.Масару Ібука, “Після трьох вже пізно.”

Ця книга вже давно стала бестселером і відома кожному з батьків. Вона оповідає про те, що саме в перші три роки у малюків спостерігається найвищий потенціал до розвитку і навчання. Тому в цей період потрібно приділяти максимум уваги цим спектрами життя. Масару Ібука впевнений, що маленька дитина може навчитися чому завгодно. Діти набагато швидше і легше засвоюють інформацію, ніж дорослі. Автор доводить, що навколишнє обстановка дуже сильно впливає на сприйняття і здатності новонароджених. Дана література призначена для прихильників раннього розвитку і дозволяє відкривати перед дітьми нові можливості. При цьому автор не стверджує, що така методика допоможе виховати генія. Ні, вона допоможе виховати малюка так, щоб він знайшов глибокий розум і здорове тіло, щоб він ріс розумним і добрим.

8. Таніт Кері, “Про що думає дитина?”

Часто радість від батьківства затьмарює знервованість через неочікувані вибрики та погану поведінку дитини. І здається, черговий вибух на порожньому місці просто неможливо передбачити. Проте, авторка доводить протилежне.Адже ріст і розвиток мозку відбувається за певними закономірностями, тож усі сценарії так чи інакше повторюються. А значить, з ними можна впоратися, чого і навчає ця книга.

9. Анна Гресь, “Діти та ґаджети. Секрети розумного спілкування”.

Сучасне життя без технологій годі й уявити. Тож до проблем батьківства додалася ще одна – як навчити маля поводитися з гаджетами та дотримуватися правил інтернет-безпеки.У кожного віку свої особливості, тож і підхід має бути різним. Авторка врахувала усі процеси та зміни дитячої психіки і на прикладах пояснює, чому виникають конфлікти на цьому тлі та як діяти у кризові моменти.

10. Ешлі Меррімен та По Бронсон ,”Батьки в шоці: новий погляд на виховання”.

Виявляється, занадто ранній початок навчального процесу сприяє підвищенню тривожності та ризику появи нервових розладів у старшому віці. Крім того, згідно з дослідженнями, корисність навчальних відеоматеріалів теж дуже переоцінена. Книга дає чимало поживи для роздумів, пропонуючи подивитися на батьківство під іншим кутом. Автори По Бронсон і Ешлі Меррімен пишуть про те, як стереотипні принципи виховання насправді не дають очікуваного ефекту. У книжці По і Ешлі спираються на дослідження і відповідають на типові і поширені питання, з якими стикається більшість батьків. Наприклад, чи потрібно розмовляти з немовлям та що робити, якщо сварка почалась у присутності дитини. 

11. Лариса Шрагіна, «15 табу для матусь і татусів».

Авторка — досвідчений дитячий психолог. У її книзі увага зосереджена на типових моделях поведінки дітей до 5 років: війні за увагу, маніпуляціях батьками, примхах. Лариса Шрагіна пропонує дієві способи владнати конфлікти, як і що треба озвучувати малюкам. Також міститься цінна інформація про 4 найпопулярніші стилі виховання.

  • «Діти — не ваша власність і тим більше не річ, якою можна розпоряджатися, потураючи власним забаганкам! Вони не просили їх народжувати — цього прагнули саме ВИ. Спілкуйтесь із ними по-людському!»
  • «Найуспішнішим є авторитетний стиль виховання. Авторитетні батьки вирізняються високим рівнем сприйняття дитини й участю в її житті — вони душевні, чуйні, уважні, терплячі й сприйнятливі до потреб своєї дитини. Вони встановлюють позитивні, емоційно насичені взаємини з дітьми, залучаючи їх до постійного спілкування й взаємодії»

12. Вікторія Горбунова, “Виховання без нервування, або як упоратися з розбишаками, упертюхами, ледарями, плаксіями, крикунами та хитрунами. Майстер-клас для мам і тат”.

У книзі немає універсальних секретів успішного виховання, зате авторка чесно дає відповідь, що здебільшого проблема у поведінці дитини криється у поведінці батьків. Труднощі виникають після 2 років, тому книгу можна прочитати завчасно й підготуватися до дитячих примх.

13. Віка Дмітрієва, “Це ж дитина”.

Авторка впевнена, що майбутнім батькам потрібна більша підготовка та підтримка, аніж самі передпологові курси. Тобто подарувати дитині життя – лише перший крок на шляху до гармонійного батьківства. А що ж далі? Як виховати особистість, не втративши себе та свої стосунки? Тільки дієві поради та якісна інформація очікують вас на сторінках цієї книжки.

14. Річард Темплар ,“ Правила батьківства”.

Дотепна книга, в якій автор дає 109 порад для щасливого батьківства і щасливого дитинства. Однією з порад є така: ви не зобов’язані дотримуватись кожної поради, яку вам дають (і цієї зокрема). Містить багато практичних рекомендацій та прикладів, що дозволяє відноситись до батьківства просто і одночасно відповідально, розуміти як балансувати на грані строгості та ніжності, щоб виховати щасливих і впевнених в собі дітей. Налаштує вас на правильний лад зі здоровим глуздом – без надмірного залякування і гіпервідповідальності, а навпаки – отримуючи задоволення у цьому непростому, проте такому неймовірному досвіді батьківства.

15. Глен Доман, ” Гармонійний розвиток дитини”.

Автор однієї із найвідоміших методик раннього розвитку дитини. Надзвичайно популярні карточки Домана (вам теж знадобляться), які є інструментом інтелектуального розвитку діток. Ця книга орієнтована на фізіологічний розвиток. В ній ви знайдете опис системи та багато корисних вправ для фізичного розвитку. 

16. Деніел Сігел ,“ Досить істерик”.

Книга розповідає про авторську методику роботи з істериками та кризами у дітей, які ґрунтуються на встановленні зв’язку та переорієнтуванні. Дуже цікава та близька мені концепція.

17. Мадлен Дені ,“ Управління гнівом”.

Книга дає конкретні інструкції що робити в кожному з кризових періодів 1-3 роки, 3-6 років та 6-10 років. Коротко описані особливості кризових періодів та як з ними впоратися.

18. Андрій Бородкін, “Як стати самим кращим татом в світі”.

На сторінках своєї книги Андрій Бородкін розповів про роль тата в сучасній сім’ї, про справжні цілі батька, про суміщення своєї кар’єри та батьківства та про правильний розподіл обов’язків. Ця книга про те, як стати хорошим батьком: вона розповідає з якої хвилини починається батьківство, як допомогти дружині виховувати дитину, як правильно розставити пріоритети між кар’єрою та сім’єю, як уникнути конфліктів із дітьми, як виховати товариську та розумну дитину, а також як стати для свого чада найріднішим та незамінним.

Автор: Олена Каплій

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *